Xavi i shqetësuar për situatën te Barcelona

Share Messenger

Lojtarët e Barcelonës kishin pushime pas miqësores së 25 majit në Australi dhe do të rikthehen sërish në stërvitje të hënën.

Skuadra nuk ka ndryshuar shumë në muajin që ka kaluar dhe trajneri Xavi Hernandez po bëhet gjithnjë e më i shqetësuar.

Për të rritur konkurrencën në skuadër dhe me dëshirën për të konkurruar për trofe, Xavi kërkoi një rinovim të rëndësishëm të skuadrës.

Trajneri është i vetëdijshëm për rrethanat sfiduese të klubit, por ai është duke pritur me padurim fjalën nga Joan Laporta dhe drejtuesit. Nuk kanë mbërritur as përforcimet që priste dhe as largimet e rëna dakord.

Xavi ishte shumë i drejtpërdrejtë në konferencën për shtyp pas ndeshjes së fundit të edicionit të kaluar në La Liga. Mesazhi ishte transparent për bordin e drejtorëve.

“Tani fillon puna në zyra dhe kjo mund të jetë më e rëndësishme se ajo që ndodh në fushë”, tha Xavi.

“Ne duhet të përmirësohemi dhe të përforcohemi për të konkurruar në të gjitha frontet dhe për të qenë në gjendje të konkurrojmë, duhet të ndryshojmë shumë gjëra. Presidenti, Mateu [Alemany], Jordi [Cruyff] më thonë se ndryshimet janë të mundshme. Ne jemi takuar dhe besojmë se mund ta përforcojmë veten mirë. Në një klub të madh si Barcelona,​​ju duhet të ndryshoni shumë për gjërat kur nuk fitoni tituj”, ishin fjalët e Xavit.

Por një muaj më vonë, Xavi vëren se pothuajse asgjë nuk ka ndryshuar. Ferran Jutgla dhe Philippe Coutinho janë larguar, së bashku me lojtarët të cilëve u mbaruan kontratat dhe huazimet: Adama Traore dhe Luuk de Jong.

Kontrata e Dani Alves ka skaduar gjithashtu dhe Barcelona ka vendosur të mos rinovojë kontratën e tij.

Në klub janë rikthyer Miralem Pjanic, Inaki Pena, Alex Collado dhe Francisco Trincao, të cilët ishin të huazuar.

Megjithatë, lojtarë të tillë si Clement Lenglet, Riqui Puig, Samuel Umtiti, Martin Braithwaite dhe Oscar Mingueza, lojtarë që pritej të largoheshin nga klubi, mbeten ende në Camp Nou. /Gazeta Express/

Share Messenger

Më të lexuarat