Von Cramon për zgjedhjet në Serbi: E papranueshme mohimi ndaj shqiptarëve të Luginës për të votuar

Share Messenger

Eurodeputetja Viola von Cramon, ka thënë se zgjedhjet në Serbi nuk ishin as të lira e as fer. Ajo ka shkruar edhe për fshirjen e adresave të shqiptarëve në Luginë të Preshevës dhe pamundësinë e tyre për të votuar. raporton Gazeta Express.

Von Cramon ka shkruar në Tëitter se në zgjedhjet në Serbi u pa presioni direkt te votuesit që punojnë në administrata publike si dhe sulmet fizike siç ishte ai ndaj liderit opozitar Pavle Grboviq.

Tutje raportuesja për Kosovën në Parlamentin Evropian ka thënë se Serbia duhet të rreshtohet krah BE-së për sanksionet ndaj Rusisë.

Në zgjedhjet e së dielës në Serbi, u raportua se 6 mijë shqiptarëve në Luginën e Preshevës u është mohuar e drejta e votës në zgjedhje.

Share Messenger

Më të lexuarat