Shikoni si Presidenti Biden drejton Hummerin elektrik

Share Messenger

Presidenti i SHBA-së Joe Biden vizitoi fabrikën e General Motors në Detroit dhe voziti një Hummer elektrik.

“A dëshiron dikush të kthehet brenda, të ngjitet në çati? Kjo është diçka shumë e veçantë”, bëri shaka Biden me gazetarët e pranishëm.

Në fillim të kësaj jave, Biden nënshkroi një faturë prej 1 miliard dollarësh për infrastrukturën që ndau 7.5 miliardë dollarë për të ndërtuar një rrjet stacionesh me karikues elektrikë për të karikuar veturat elektrike. Qëllimi është që veturat elektrike të bëhen një opsion më i qëndrueshëm për shumë njerëz, për t’u pranuar më mirë dhe për të reduktuar emetimet e karbonit.

Për të promovuar këtë investim, Biden shfrytëzoi rastin për të drejtuar një prototip elektrik Hummer gjatë një vizite në GM dhe nuk e kurseu atë.

Kjo nuk është hera e parë që Biden drejton një veturë elektrike, pasi ai gjithashtu drejtoi kamionçinën elektrike F-150 Lightning të Ford në maj të këtij viti.

Share Messenger

Më të lexuarat