Shaqiri “kërcënon” Brazilin: Nuk jemi ata të 2018-tës

Share Messenger

Xherdan Shaqiri ka folur me bindje të madhe se mund t’i bëjnë ballë Brazilit në ndeshjen e së hënës.

Kjo sfidë, e vlefshme për grupin G do të jetë e treta që Zvicra do të luajë kundër Brazilit në Kupën e Botës. Skuadrat u takuan për herë të fundit në fazën e grupeve të Kampionatit Botëror në vitin 2018 në Rusi, ku barazuan 1-1.

Shaqiri, i cili ka përfaqësuar Zvicrën në katër Kupa Botërore radhazi, tha se zvicerani ndihet e aftë aftë për të marrë një rezultat më të mirë kundër Brazilit se sa ajo e para katër viteve.

“Ishte një rezultat pozitiv”, tha Shaqiri për ndeshjen e vitit 2018. “Ne jemi të vetëdijshëm se çfarë mund të bëjmë dhe mendoj se kemi bërë përparim. Ne kemi më shumë përvojë dhe jemi sfiduar nga ekipe më të mëdha që atëherë.”, shtoi ai.

Zvicra mposhti Kamerunin me rezultat 1-0 në ndeshjen e saj hapëse dhe një fitore kundër Brazilit do ta çonte atë në raundin e 16-të nëse Serbia nuk arrin të fitojë kundër Kamerunit të hënën.

Shaqiri tha se Zvicra nuk mund të përballojë të humbasë asnjë mundësi shënimi nëse dëshiron të ketë një shans për të mposhtur brazilianët e fuqishëm.

“Nëse nuk keni shumë mundësi, vërtet duhet t’i shfrytëzoni ato”, tha ai. “Kjo është ajo që ne duam të bëjmë nesër.”, tha në fund Shaqiri.

Share Messenger

Më të lexuarat