Lajm i mirë: Arrihet 100% efekti i vaksinës kundër koronavirusit

Share Messenger

Vaksina e kompanisë “Moderna”, ka rezultuar të jetë 100 për qind efektive.

Kështu është bërë e ditur në bazë të një lajmi të publikuar pak më parë.

Ndryshe ka kohë që po synohet gjetja e një vaksine, dhe ajo e kompanisë “Moderna”, deri më tani ka rezultuar në bazë të hulumtimeve dhe analizave të bëra si vaksina më efektive.

Kompania farmaceutike Moderna kishte njoftuar fillimisht gjatë këtij muaji se vaksina e saj eksperimentale ka një nivel efektiviteti prej 94.5% në parandalimin e Covid-19.

Moderna është kompania e dytë amerikane që kishte raportuar brenda një jave rezultate që tejkalojnë pritshmëritë për efektivitetin e vaksinës.

Vaksina e kompanisë Moderna u testua në 30 mijë persona. Nga këta, pati 95 raste që rezultuan pozitivë me Covid dhe 11 u prekën nga një formë e rëndë e infeksionit.

Por të 11 nuk kishin marrë vaksinën, por një imitim të saj pa asnjë lloj efekti. Vaksina administrohet me dy doza, 28 ditë larg njëra tjetrës.

Share Messenger

Më të lexuarat