Kurti flet me diplomatin grek: Na duhet njohja e Greqisë

Share Messenger

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka treguar se ka biseduar me ministrin e Jashtëm grek, Nikos Dendias të Forumit Ekonomik të Delfit.

Kurti tha se me Dendias ka folur për nevojën që Greqia ta njoh pavarësinë e Kosovës.

Përmes një cicërime në Twitter kur tha se me Dendias kanë biseduar edhe për implikimet e sigurisë në Ballkan pas agresionit rus në Ukrainë.

“Greqia i ka njohur dokumentet e Kosovës shumë kohë më parë dhe ne kemi marrëdhënie të shkëlqyera dypalëshe mes vendeve dhe njerëzve tanë. Në #DelphiForum fola me ministrin e jashtëm grek @NikosDendias mbi implikimet e sigurisë në Ballkan pas agresionit rus në Ukrainë dhe nevojën që Greqia ta njoh pavarësinë e Kosovës”, thuhet në cicërimën e tij.

Share Messenger

Më të lexuarat