Koeman flet para finales së nesërme, tregon mundësitë e Messit për të luajtur

Share Messenger

Trajneri i Barcelonës, Ronald Koeman, shpreson se Lionel Messi do të jetë i aftë për Superkupën, por pranoi që vendimi për të luajtur në lojë do të merret nga lojtari.Argjentinasi nuk u paraqit në gjysmëfinale kundër Real Sociedad pasi ai vazhdoi të gjejë gjendjen e tij pas disa problemeve ngërç.“Dje, ai stërviti vetë dhe sot, ne do të shohim se si do të fillojë me të,” tha Koeman në konferencën e tij për shtyp para ndeshjes.

“Ai do të thotë fjalën e fundit. Ai e njeh trupin e tij. Duhet të presim dhe të shohim se si përparojnë niglat e tij. Ne shpresojmë që ai të luajë. Nëse keni [lojtarët] më të mirë, keni një shans më të mirë për të duke fituar, dhe madje edhe më shumë nëse keni lojtarin më të mirë në botë.“Skuadra është më e fortë me Leo në të, falë krijimtarisë dhe efikasitetit të tij – diçka që nganjëherë na mungon. Por nëse ai nuk është atje, një tjetër [lojtar] do të luajë dhe ne do të luajmë lojën tonë njësoj pa të si me të.“Ai duhet të jetë 100 përqind. Nuk është ndeshja e fundit e sezonit, megjithëse vendimi është i tij.”

E diela i paraqet Barcelonës shansin për të fituar trofeun e tyre të parë që nga viti 2019 ndërsa ata marrin Athletic në finalen e Supercopa.“Është e rëndësishme sepse është një finale dhe një trofe,” tha Koeman në ndeshje.“Në mënyrë që të tregojmë se jemi në rrugën e duhur, është e rëndësishme të fitojmë gjëra.“Ne e dimë që nuk është trofeu më i rëndësishëm për të cilin po luajmë, por është një trofe. Gjërat fituese ju lejojnë të thoni se jeni në rrugën e duhur. Një lojë nuk është aq vendimtare, por ju jep besim dhe ju ndihmon të tregoni se jeni përmirësuar.“Ne mund të tregojmë se po luftojmë. Ne jemi shumë të përqendruar. Kundërshtarët tanë do të jenë në gjendjen më të mirë. Ju nuk keni nevojë të motivoni [lojtarët] për një finale. Të gjithë duhet të jemi të qetë dhe të sigurt dhe të vazhdojmë plan që kemi.“Ka kaq shumë arsye për të fituar saqë nuk keni nevojë për motivim. Ne nuk duhet të bëjmë më shumë presion mbi [lojtarët]” përfundoi Koeman.

Share Messenger

Më të lexuarat