Katër shqiptarë humbin jetën në Gjermani mbrenda 24 ore

Share Messenger

Nga aksidenti i mbrëmshëm që ka ndodhur në Baden Württemberg të Gjermanisë ka vdekur edhe një person, duke e çuar në katër numrin e viktimave nga ky aksident.

Këtë e ka konfirmuar ministrja e Jashtme e Kosovës, Meliza Haradinaj-Stublla.

“Ambasada e Republikës së Kosovës në Gjermani kanë njoftuar që sot ka ndërruar jetë edhe shqiptari i katërt në aksidentin e rëndë në Landin e Baden Württemberg”, ka thënë ajo.

Haradinaj-Stublla tutje ka shtuar se në këto çaste të vështira për të gjithë ne ku për vetëm një javë u shuan tragjikisht 6 jetë të bashkatdhetarëve tanë, shprehim pikëllimin e thellë për të gjitha tragjeditë e tmerrshme që rënduan fatin e diasporës sonë sidomos javën e fundit, duke u shprehur ngushëllimet e sinqerta në emër të Ministrisë së Punëve të Jashtme dhe Diasporës të Republikës së Kosovës.

“Duke qenë të vetëdijshëm që jeta në mërgim nuk është e lehtë, dua të shprehë mirënjohjen time të thellë për të gjithë bashkëkombësit tanë në diasporë që nuk e harruan asnjëherë gjakun, atdheun, dhe kombin, dhe kështu mbesin pjesë e pandashme e jona, pavarësisht se ku ndodhen fizikisht. MPJD dhe misionet e saj diplomatike e konsullore janë në kontakt të vazhdueshëm me autoritetet e shteteve pritëse dhe në shërbim të qytetarëve tanë kudo”, ka thënë Haradinaj-Stublla.

Share Messenger

Më të lexuarat