Kancelari i ardhshëm gjerman do të ketë limuzinën e re Mercedes-Benz, e papërshkueshme edhe nga bombat

Share Messenger

Ndërsa politikanët përplasen se kush do të pasojë Angela Merkelin si kancelare gjermane pas zgjedhjeve të muajit të kaluar, një gjë është e sigurt: Kushdo që merr këtë post do të përdorë një limuzinë krejt të re të blinduar Mercedes-Benz S-Class.

Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, sedani i papërshkueshëm nga plumbat dhe i mbrojtur nga bombat pritet të shërbejë si transport personal për Olaf Scholz të SPD ose udhëheqësin e CDU, Armin Laschet, të cilët të dy po konkurrojnë për të udhëhequr qeverinë e ardhshme të koalicionit.

Siç shkruan dpa, të dy Audi dhe BMW ofrojnë versione të blinduara, por zyrtarët qeveritarë në Berlin pritet të kthehen në modelin Mercedes-Benz të përdorur nga Merkel, me pasardhësin e saj për të marrë Mercedes-Benz S-Class S680 Guard 4Matic të shpallur kohët e fundit.

Me një nivel sigurie që Mercedes thotë se është përtej atij të “Bishës” të përdorur për të vozitur presidentët amerikanë, S-Class i tyre i blinduar ofron certifikim VPAM VR10 – niveli më i lartë i mbrojtjes balistike për një automjet civil.

Kështu, siç thuhet më tej, trupi i makinës mund të përballojë të gjitha llojet e të shtënave të armëve dhe shpërthimeve, përfshirë plumbat që shpojnë forca të blinduara.

Dritaret e kësaj makine janë gati 10 centimetra të trasha dhe makina vjen me furnizimin e vet me oksigjen dhe sistemin automatik të fikjes së zjarrit në bord.

Karakteristikat e bëjnë peshën e makinës në 4.2 ton, që do të thotë se shoferit i duhet një licencë kamioni për ta drejtuar atë.

Kombinimi i luksit dhe sigurisë kushton gjithashtu 547,400 euro (rreth 650,000 dollarë) ose tre herë më shumë se një limuzinë e zakonshme e S-Class.

Performanca vjen nga një motor V12 Maybach me një fuqi masive 612 kuaj fuqi. Shpejtësia maksimale është e kufizuar në mënyrë elektronike në 190 km/orë.

Ajo mund të jetë limuzina e fundit me benzinë kundër bombave për kancelarin gjerman pasi ylli me tre cepa po mendon për një version të blinduar të ri elektrik EQS, tha kreu i divizionit të mbrojtjes Andreas Zygan.

Ndryshe, Social-Demokratët e Gjermanisë (SPD) kanë fituar zgjedhjet në Bundestag përpara bllokut konservator CDU/CSU të kancelares Angela Merkel, sipas faqes zyrtare të komisionerit federal të zgjedhjeve.

Sipas të dhënave, SPD arriti në 25.7 për qind, rezultati i saj më i mirë në vite, ndërsa blloku CDU/CSU i Merkel ra në një rekord të ulët prej 24.1 për qind pas shumë vitesh në detyrë.

Më parë, të dy kandidatët kryesorë për të qenë kancelari i ardhshëm gjerman, Social Demokrati (SPD) Olaf Scholz dhe Demokristiani (CDU) Armin Laschet, thanë se duan të formojnë qeverinë e ardhshme.

Kabineti i ardhshëm do të jetë i pari në 16 vjet që nuk udhëhiqet nga Merkel pas katër mandateve të saj në postin kryesor.

Ndryshe, CDU/CSU dhe SPD e qendrës së majtë kanë qenë në një “koalicion të madh” për katër vitet e fundit

Share Messenger

Më të lexuarat