Kadare: UÇK’ja në mënyrë heroike mbajti moralin e shqiptarëve

Share Messenger

Ngritja e aktakuzës nga Gjykata Speciale ndaj presidentit Hashim Thaçi dhe kryetarit të PDK’së, Kadri Veseli, ka bërë që shumë personalitete të larta shqiptare dhe botërore të reagojnë duke e quajtur të turpshme.

RTK ka sjellur një kronikë në lidhje me situtatën e fundit të krijuar në Kosovës pas ngritjes së aktakuzës ndaj Thaçit e Veselit.

Në këtë kronikë të lajmeve është kujtuar koha kur shkrimtari shqiptar me përmasa botërore, Ismail Kadare, thurte lavde krenarie për Ushtrinë Çlirimtare të Kosovës.

Kadare thoshte se dalja e UÇK’së ka qenë një faktor shumë i rëndësishëm për shqiptarët, faktor moral i cili nuk ra në kurthin e serbëve që ta paraqiste si terroriste.

Ai thotë se UÇK’ja në mënyrë heroike mbajti moralin e shqiptarëve.

Share Messenger

Më të lexuarat