Ishte dëshmitar i gjenocidit në luftën e Kosovës – James Blunt po realizon një dokumentar për jetën e tij

Share Messenger

James Blunt, kantautori britanik që qëndron pas himnit romantik të adhuruesve, “You’re Beautiful”, është fokusi i një dokumentari të ri.

Projekti, i cili përshkruhet si “histori e një ylli të pop-it britanik, që ende lufton për rëndësi rreth 17 vjet pasi ylli i tij u ndez për një moment”, do të ndjekë Blunt në të gjithë Evropën gjatë turneut të tij “Greatest Hit 2022”.

Dokumentari, i drejtuar nga Chris Atkin, do të gërmojë në jetën e Blunt, i cili ishte dëshmitar i gjenocidit në luftën e Kosovës si ushtar i Ushtrisë Britanike dhe në kthimin e tij në shtëpi regjistroi ‘Back to Bedlam’ , albumi më i shitur në Mbretërinë e Bashkuar në vitin 2000.

Filmi tregon gjithashtu se si Blunt mori reagime pas suksesit të tij dhe se si u kthye si komentues në mediat sociale, shkruan Variety.

Blunt, i cili ka 2.2 milionë ndjekës në Twitter, shpesh u përgjigjet postimeve në internet me komente dhe reagime për jetën e tij.

Dokumentari i çon shikuesit në prapaskenë, në një histori të sinqertë të një muzikanti të dhimbshëm të vetëdijshëm, në turne pafund, për të cilin këmbëngulja më në fund fiton, thotë përshkrimi i filmit.

“Në pamje të para, nuk jam i sigurt se ishte një ide e mirë t’i lejoja ta filmonin ”, tha Blunt në një deklaratë.

Filmi, i cili është ende pa titull, është prodhuar nga Lorton Entertainment, i cili së fundmi pati sukses me dokumentarin e BBC-së “Bros: After the Screaming Stops”, pas grupit britanik Bros dhe do të shpërndahet edhe ndërkombëtarisht.

Share Messenger

Më të lexuarat