Inaugurimi i Bidenit do të jetë shumë ndryshe – krejt çka duhet të dimë

Share Messenger

Inaugurimi i Joe Biden si presidenti i 46-të i Shteteve të Bashkuara, do të duket shumë ndryshe nga ato të paraardhësve të tij, duke pasur parasysh pandeminë e vazhdueshme të koronavirusit dhe shqetësimet e rritura të sigurisë pasi një turmë ekstremistësh pro-Trump sulmuan me dhunë Kapitolin e SHBA-së dy javë më parë.

Nuk do të ketë turma njerëzish të grumbulluar në Kapitol, dhe gjithashtu do të mungojë presidenti Trump.

Çfarë mund të presin njerëzit të mërkurën

Ceremonitë përuruese do të fillojnë me himnin kombëtar rreth orës 11:30 të mëngjesit (sipas kohës lokale në Ëashington DC). Nënkryetarja e zgjedhur Kamala Harris pritet të betohet nga Drejtësia e Gjykatës së Lartë ndërsa Sonia Sotomayor pak para mesditës.

Presidenti i zgjedhur Biden do të betohet më pas nga Kryetari i Gjykatës John Roberts në mesditë në Frontin Perëndimor të Kapitolit, siç është traditë.

Parashikohet të ketë afërsisht 1.000 të ftuar të pranishëm, shumica e të cilëve do të jenë anëtarë të Kongresit.

Pasi të jetë betuar, Biden do të mbajë fjalimin e tij përurues.

Biden do të zhvendoset në Frontin Lindor të Kapitolit për atë që njihet si një president i ri që vlerëson trupat ushtarake.

Pas kësaj, Biden, Harris dhe ish-Presidentët Barak Obama, George Ë. Bush dhe Bill Clinton, së bashku me bashkëshortet e tyre, do të udhëtojnë drejt varrezave Kombëtare të Arlingtonit për të vendosur një kurorë lulesh tek varret e ushtarëve.

Derisa detajet e fjalimit të Biden po mbahen të fshehura, ekipi i tij inaugurues tha se adresa do të paraqesë vizionin e tij amerikan për të “mposhtur pandeminë, për t’u rindërtuar më mirë dhe për të unifikuar dhe shëruar kombin amerikan”.

Donald Trump nuk do të marr pjesë në inaugurimin e presidentit Biden, transmeton Gazeta Express.

Biden e quajti vendimin e Trump-it për të mos marrë pjesë në inaugurim “një nga gjërat e pakta për të cilën ai dhe unë kemi rënë dakord ndonjëherë”.

Trump do të largohet nga Shtëpia e Bardhë të Mërkurën në mëngjes me një ceremoni nisjeje në Joint Base Andreës, gjatë rrugës për në vendpushimin e tij Mar-a-Lago në Florida.

Nënpresidenti Pence do të marrë pjesë në inaugurim, megjithatë, ashtu si edhe ish-presidentët Bush, Clinton dhe Obama.

Ngjarja do të transmetohet drejtpërdrejt nga Komiteti Përurues i Presidentit.

Do të ketë një mbrëmje speciale televizive të mërkurën të organizuar nga ylli i filmit Tom Hanks. Programi 90 minutësh quhet “Celebrating America” dhe do të përmbajë akte muzikore argëtuese. Ylli i popit Lady Gaga do të këndojë himnin kombëtar, dhe Jennifer Lopez do të performojë me disa nga hitet e saj, shkruan NRP.

Share Messenger

Më të lexuarat