Doktori turk: Zbulohet ilaçi që shkatërron koronavirusin

Share Messenger

Profesori turk hematologu, Ercument Ovali prej një muaj është mbyllur me stafin e tij, ndërsa kanë eksperimentuar. Ai ka njoftuar se ka gjetur ilaçın kundër koronavirusit, por publikimin e plotë te studimit do ta bëjë publike së shpejti, transmetojn mediat turke.

Profesori vazhdon punën e tij në laborator me ekipin e tij. Dr. Ercüment Ovalı, shpjegoi se ilaçi”dornase alfa”, i cili është përdorur prej vitesh mund të eliminojë membranën e krijuar nga sëmundja në mushkëri në studime laboratorike, Ovalı deklaroi se ai do të ndajë detajet e studimit që ai e quajti “goditje të artë” më 23 prill.

“Ne parashikuam që një ilaç mund të përdoret në trajtimin Covid-19, dhe studiuesit e tjerë në botë tani duket se kanë mendime të ngjashme,” tha Ovali.

Share Messenger

Më të lexuarat