Biden për masakrën e Buçës: Putini është kriminel brutal lufte

Share Messenger

Presidenti amerikan Joe Biden i quajti të hënën krim lufte masakrat e kryera nga Rusia dhe presidenti Vladimir Putin në Bucha të Ukrainës, por tha se nuk është gjenocid.

Biden tha se ajo që e tha për Putinin më parë tani po vërtetohet.
“Ju mund të mbani mend që u kritikova që e quajta Putinin kriminel lufte. E vërteta e çështjes është se ju e keni parë atë që ndodhi në Bucha”, tha Biden, raporton CNN.

“Por ne duhet të mbledhim informacionin. Ne duhet të vazhdojmë t’i ofrojmë Ukrainës armët që i nevojiten për të vazhduar luftën dhe duhet të marrim të gjitha detajet në mënyrë që kjo të jetë reale – të ketë një gjyq për krimet e luftës. Ky është brutal dhe ajo që po ndodh në Bucha është e egër dhe të gjithë e kanë parë atë”, u tha Biden gazetarëve Washington, DC.

Biden tha gjithashtu se ai do të shpallë sanksione të reja kundër Rusisë së shpejti.

Share Messenger

Më të lexuarat