“Balena” dhe “dragonj” Kush janë ata që e kanë pushtetin e kriptomonedhave në duart e tyre?

Share Messenger

Sipas një thënie të vjetër kineze, “nëse ke para, je një dragua, nëse nuk ke para, je një krimb”. Në një epokë të çmendurisë së kriptomonedhave, shprehja e mësipërme mund të shpjegojë me saktë dyshimet për manipulimin e kriptomonedhave, ose më saktë mënyrën në të cilën çmimet e tyre rriten dhe ulen.

Për ta kuptuar se si është e mundur që çmimi i një kriptomonedhë të rritet dhe të ulet brenda natës, duhet të shqyrtojmë një fenomen natyror: valëzimin e krijuar nga bishti i balenës. Balenat në botën e kriptomonedhave quhen investitorë shumë të mëdhenj – zakonisht institucionalë, të cilët me një lëvizje të kapitalit investues, mund të shkaktojnë një ndikim të tillë në treg por edhe të shkaktojnë probleme për “peshqit e vegjël” duke trazuar “ujërat” në të cilat lëvizin.

Si mund të kuptojmë nëse jemi balena apo dragonj?

Zakonisht, kushdo që zotëron bitcoin me vlerë mbi 10 milionë dollarë është një balenë dhe “balena” më e madhe e kriptomonedhës vlerësohet të ketë 50 milionë dollarë kriptomonedhë. Vetëm njëra prej tyre, nëse, për shembull,i kap paniku nga një njoftim i Janet Yellen për taksimin e kriptove nga qeveria amerikane dhe tërheq kapitalin e saj të investuar, mund të shkaktojë rënien në vlerën e kriptomonedhave, duke shkaktuar një shitje masive në treg. Nëse, nga ana tjetër, bitcoin shihet si një antidot ndaj inflacionit investimi mund të shkaktojë një rritje në treg, raporton abcnews.al

Sipas BitInfoCharts, vetëm tre “kuleta” bitcoin kishin 7.18% të të gjithë bitcoin-ve në qarkullim në tremujorin e parë 2021, me vlerë rreth 74 miliardë dollarë, dhe 100 “kuletat” më të mira mbanin rreth 1/3 e vlerës së kriptos prej rreth 342 miliardë dollarë.

Pra, kush janë ata, që kanë këtë pushtet në duart e tyre?

Musk “lojtar”.

Miliarderi dhe themeluesi i Tesla dhe SpaceX, Elon Musk , mund të ndikojë në tregun e kriptomonedhave, edhe nëse nuk do të kishte investuar asnjë cent në të. Musk ka dëshmuar vazhdimisht se është “orka” e tregut, duke pasur parasysh natyrën lozonjare të të ashtuquajturave balena vrasëse, duke rritur çmimin e kriptomonedhave me vetëm një postim në Twitter.

Çuditërisht, ai vetë, në një postim të fundit në Twitter, zhgënjeu fansat e kriptove duke zbuluar se nuk ka asnjë kriptomonedhë të Shiba Inu , e cila është krijuar për nder të tij dhe se ai preferon më shumë Ethereum dhe Doge.

Megjithatë, më herët kompania e tij, Tesla, shkaktoi një bujë të blerjeve në Bitcoin, duke investuar 1.5 miliardë dollarë në të dhe duke njoftuar se do të pranonte pagesa në kriptovaluta. Një vendim që ai e anuloi më vonë, duke likuiduar një pjesë të investimit të tij (me fitime), duke shkaktuar panik dhe shitje të menjëhershme.Në një tjetër kriptomonedhë, dogecoin, një kriptomonedhë e krijuar në vitin 2013, Musk e solli atë në vëmendjen e investitorëve vetëm me një sërë postimesh në Twitter.

Duke marrë përsipër mikro-investitorët e forumit reddit, Musk e quajti kriptomonedhën Shiba Inu nuskën e kriptomonedhës së njerëzve dhe më pas, duke parë rritjen e saj (mbi 6000% në 2021), tha: Loja, në fund të fundit, ka gjithmonë të qeshura dhe është argëtuese.

Në vitin 2019, ai bëri diçka të ngjashme me atë që po bën sot. Për shembull, një ditë ai thjesht shkroi fjalën Ethereum, duke shkaktuar një rritje të kriptomonedhave, derisa ai postoi përsëri dy shkronja që ndaluan rritjen: “JK”. Inicialet e Just Kidding, domethënë, po bëj shaka.

Misteriozi, Satoshi Nakamoto

Këtu nuk po flasim për një balenë, por për dragoin e dragonjve, mbretin e kriptove. Vetëm identiteti i tij është një nga misteret më magjepsëse në historinë moderne. Njeriu që në fakt shpiku kriptovalutat njihet me pseudonimin Satoshi Nakamoto. Por askush nuk e di me siguri se kush është ai, shumica thonë se është një biznesmen, një shkencëtar, një miliarder apo edhe CIA.

Kandidati më i mundshëm për t’u fshehur pas pseudonimit të Nakamoto është biznesmeni australian Craig Wright, i cili ka pranuar se ka shpikur bitcoin me ndihmën e mikut të tij Dave Kleiman.

Në vitin 2019, Wright u dërgua në gjykatë nga Kleiman, i cili kërkoi gjysmën e 1.1 milion bitcoin që ai dyshohet se zotëron. Ende nuk dihet nëse Wright është Nakamoto apo jo, apo nëse ai zotëron në të vërtetë 1 milion bitcoin, por ai është sigurisht një nga balenat më të mëdha të bitcoin, nëse jo dragoi i fundit.

Li ‘krijuesit” e Facebook

Cameron dhe Tyler Winklevoss janë binjakët që dhanë idenë e themelimit të Facebook, derisa Mark Zuckerberg e bëri atë. Nga dëmshpërblimi që fituan në gjykatë, binjakët investuan në sektorë të tjerë, më së fundi në blerjen e kriptomonedhave.

Duke qenë ndër të parët që investuan në bitcoin, vlerësohet se ata zotërojnë më shumë se 100,000 kriptomonedha.

“Dragoi i fshehur” Tim Draper

Kapitalisti amerikan ka një sërë kompanish, të cilat mbajnë emrin e tij, duke u cilësuar dragua i fshehur i kriptomonedhave. Përveç Universitetit Draper, ai ka markën Draper Fisher Jurvetson dhe Draper Venture Netëork, Draper Associates, Draper Goren Holm . Është një nga investitorët më të mëdhenj në botë, dhe ka sanksione nga gjigantët Baidu, Hotmail, Skype, Tesla, SpaceX, AngelList, Tëitter, DocuSign, Coinbase, Robinhood, Ancestry.com, Twitch dhe Cruise Automation.

Duke kapërcyer faktin se ai ka investuar në dy bursat më të mëdha në planet, njëra prej të cilave, Wall Street Coinbase, Draper ishte një nga ata që investoi në fazat shumë e hershme të bitcoin. Ai bleu rreth 42,000 bitcoin (me një çmim prej 6 dollarë secila).

Draper u rikthye në vitin 2014, duke blerë 30.000 bitcoin të sekuestruara nga Rruga e Mëndafshit, faqja më e famshme, ndoshta faqja e internetit e dark web. Sot, ai parashikon që çmimi i bitcoin ti tejkalojë 250,000 dollarë.

“Super dragoi” Barry Silbert

Themeluesi dhe CEO i Digital Currency Group mund të përshkruhet si një super dragua, pasi ai ka investuar në më shumë se 75 kompani të lidhura me bitcoin, ndërsa zotëron agjencinë më të madhe të lajmeve dhe statistikave të kriptomonedhave, CoinDesk.

Ashtu si Draper, Silbert mori pjesë në ankandin e qeverisë amerikane, duke blerë më shumë se 48,000 bitcoin.

Share Messenger

Më të lexuarat