Anëtari i lartë i Vetëvendosjes: Jemi duke humbur me të madhe, populli nuk e ka dhënë votën me flejtë

Share Messenger

Liri Loshi vazhdon të jetë zëri i vetëm kritik në Lëvizjen Vetëvendosje. Ish-kandidati për deputet në zgjedhjet e fundit parlamentare e ka quajtur si debakël humbjen e partisë së tij në zgjedhjet lokale.

Loshi ka thënë se Vetëvendosje është duke humbur me rezultat 9-0, dhe se e ka shansin e fundit që të mbijetojë në balotazh.

Loshi ka shkruar se në rast se Vetëvendosje nuk fiton në balotazh, vendi duhet të shkoj në zgjedhje të reja të nivelit qëndror.

“Dje kam shkruar disa statuse ironike e satirike për me e relativizu deshpërimin për humbjen, por jo me e relativizu edhe humbjen, siç e relativizoi kryeministri dhe kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, zoti Albin Kurti me deklaratën e tij për emocionin e kënaqësisë për humbjen!
Zgjedhjet lokale i kanë dy runde.

Rundin e parë Vetëvendosje e ka humbur 9:0. Pra, 9 për opozitën dhe 0 për Vetëvendosjen. Rundi i parë është deshtim. Kjo tregon defektin e madh brenda vetes, pra brenda partisë dhe ky defekt nuk mbulohet me një deklaratë të stisur, se jemi të kënaqur! Ne nuk jemi mazohistë që më mbetë të kënaqur kur kundërshtarët na grushtojnë e na plandosin para këmbve të tyre!
Vetëvendosje duhet të tubohet urgjentisht dhe të identifikojë shkaqet e vërteta që çuan në këtë humbje të madhe. Dhe, të organizohet e të punojë 24/7 në katër javët e ardhshme për të marrë sa më shumë komuna në balotazh. Apo, më thjeshtë, për të qenë fituese absolute e rundit të dytë të zgjedhjeve.
Nëse Vetëvendosje humb rundin e dytë, atëherë edhe legjitimiteti i pushtetit qëndror do të jetë në pikëpyetje të madhe. Ky legjitimitet duhet me u verifiku me zgjedhje të reja të nivelit qëndror sa më shpejt që kjo të jetë teknikisht e mundur.
Populli nuk e ka dhënë votën që të zgjedhurit e tyre me flejtë, por me punu. Rezultati eventual i humbjes në zgjedhjet lokale do të jetë indikacion i mospunës, përkatësisht i pakënaqësisë së popullit me qeverinë e tyre. Situata duhet me u vlerësu drejt dhe lidershipi i partisë me vepru me përgjegjësi dhe me marrë masa adekuate” shkruan Loshi në reagim

Share Messenger

Më të lexuarat