Shifra të çmendura! Menaxheri i VIP-ave tregon se sa paguhen këngëtarët shqiptarë për disa orë muzikë!

Share Messenger

Nuk është më sekret fakti që këngëtarët shqiptarë po fitojnë shumë të ardhura falë muzikës dhe koncerteve që bëjnë. Suksesi i tyrë ka bërë që ata të paguhen shumë dhe këtë e ka treguar ish-menaxheri i disa këngëtarëve të njohur, pikërisht Drin Zatriqi.AI ka dalë hapur me një status në Facebook, duke thënë se me qeverinë e re në Kosovë duhet të rregullohet edhe tatimi i estradës.Sipas tij tani industria e muzikës është milionëshe dhe këngëtarët duhet të paguajnë tatime ose në të kundërtën të dënohen me gjoba të majme. Ai ka treguar se një artist mesatarisht brenda një viti fiton mbi 500 mijë euro.

Ndër të tjera, Drini shkruan:Mesatarisht artistët me të paguar fitojnë mbi 500.000 euro në vit ! Numri i koncerteve nxirret lehtë pasi posterat publikohen edhe nga klubet por edhe nga vetë artistët, kurse nëpër dasma duhet metodë tjetër me i identifiku performancat”.Ccmimet per disa artiste per koncert:
Tayna 8.000 – 12.000 euroLedri Vula 8.000- 10.000 euro
Capital T 6.000 – 8.000 euroGhetto Geasy 6.000 – 8.000 euroButrint Imeri – 6.000 – 7.000 euroDhurata Dora 6.000-7.000 euroNoizy 6.000 – 8.000 euroDafina Zeqiri 4.000 – 6.000 euroMeda: 6.000 – 7.000 euroLabi – 5.000 euroSinani – 5.000 euroDani – 5.000 euroFero 3.000 – 4.000 euroRina 3.000 – 4.000 euroGjiko 3.000 – 4.000 euro.

Me qeverine e re duhet te rregullohet edhe tatimi i estrades, tashme industria e muzikes eshte milioneshe, dhe cmimet…

Gepostet von Drin Zatriqi am Dienstag, 29. Oktober 2019

Share Messenger

Më të lexuarat