Ramush Haradinaj e çmendi Vuçiqin: Nuk e heq taksën as pas takimit me ambasadorin amerikan- Reagimi i ‘çmendur’ i Vuçiq!

512 Shares Share Messenger

Kryeministri Ramush Haradinaj ka folur rreth takimit të tij bashkë me kryeparlamentarin Kadri Veseli, me ambasadorin amerikan, Philip Kosnett. Haradinaj tha se edhe pas takimit me diplomatin, nuk ka ndryshuar asgjë rreth taksës.

Haradinaj ka thënë se takimi i sotëm, i thirrur nga kryeparlemantari Veseli nuk ka lëvizur qëndrimin e Qeverisë për taksën prej 100 për qind ndaj produkteve serbe dhe boshnjake.

“Taksa është në fuqi” ka thënë Haradinaj në një konferencë për media pas takimit me Kosnett,transmeton Fishmedia.info.

“Biseda ka qenë zhvillimi i dialogut. Të lidhura edhe me taksën. Pra kjo ka qenë biseda. Nuk ka ndonjë ndryshim të madh, ka qenë bisedë e qetë”, ka thënë Haradinaj para mediave, transmeton Gazeta Express.

Por, kryeministri thotë se me dëshirën e tij do ta hiqte sot taksën. Megjithatë, sipas tij, ajo nuk hiqet deri në njohjen e ndërsjellë mes Kosovës e Serbisë.

“Ne kemi shumë dëshirë me e heq. E kishim heq sot, po të kishim një marrëveshje gjithëpërfshirëse për njohje”, është shprehur Haradinaj.

“Ne jemi të interesum për ta heqë taksën, por disa punë nuk kryhen siç mendojnë disa”, ka thënë sot Haradinaj, duke mos u tërhequr nga vendimi i taksës edhe pas thirrjeve të shumta të Bashkimit Evropian dhe Shteteve të Bashkuara të Amerikës për ta hequr tarifën.

Në anën tjeter Vucic, kur iu kërkua nga një gazetar për të komentuar deklaratën e Haradinajt se tarifat mbesin në fuqi derisa të arrihet një marrëveshje gjithëpërfshirëse, tha se nuk mund t’i përgjigjemi kësaj ndryshe, përveçse të vazhdojmë me kërkesat për heqjen e taksës. Deri atëherë, thotë ai, nuk kemi asgjë për të folur.

“Si të flasim për diçka, ndërsa dikush, i cili thotë se dëshiron një marrëveshje, vendos masa të tilla anti-civilizimi. Për fat të keq, përveç disa lajme të mira që kemi këtu sot, është një lajm i keq, një sinjal i keq, jo vetëm për Serbinë, por për të gjithë rajonin, “theksoi Vucic.

Qëndrimi i Haradinajt, siç thotë ai, nuk flet vetëm për marrëdhëniet në Kosovë, por edhe të faktorëve të tjerë në botë.

“Në fund, në kokën time dhe në lotët e mi”. Ne jemi mjaft të fortë që ne mund të rrisim ekonominë tonë, pavarësisht se si kjo do të ketë një ndikim të keq mbi ne. Mos i jepni Perëndisë që ne kemi prezantuar masa të tilla, imagjinoni se çfarë do të ishte kudo në botë, “tha ai.

Ai falënderoi të gjithë nga bota të cilët madje zyrtarisht thanë se taksa duhet të hiqet dhe ata nuk thanë se janë fajtorë, si zakonisht, “të dyja palët”.

Ai njoftoi se Serbia do të vazhdojë të furnizojë popullin e saj në Kosovë, pavarësisht nga vështirësia.

– “Duhet të luftojmë, të punojmë, të jemi edhe më të vlefshëm dhe t’i bëjmë më shumë njerëzit tanë” – theksoi ai./FishMedia/

Share Messenger

Më të lexuarat