Poston foto me Erdoganin,Federata gjermane merr vendim shokues për Ozil

47 Shares Share Messenger

Shoqata Gjermane e Futbollit nuk është e kënaqur me postimin e funit që ka bërë Mesut Ozil.

Ylli i Arsenalit u pa me presidentin e diskutueshëm turk, Reccep Tayyip Erdogan, i cili ka qenë vazhdimisht i ngathët për tendenca autoritare dhe duke shtypur një numër të të drejtave civile në atdheun e tij.

Ai u dënuan nga shefi i DFB Reinhard Grindel, i cili pretendoi se federata gjermane nuk qëndroi për të njëjtat vlera si Erdogan.

“DFB sigurisht respekton situatën e veçantë për lojtarët tanë me prejardhje nga emigrantët, por futbolli dhe DFB janë për vlerat që zoti Erdogan nuk e respekton mjaft”, tha Grindel.

“Prandaj, nuk është një gjë e mirë që ndërkombëtarët tanë e kanë lejuar veten të shfrytëzohen për marifet e fushatës së tij zgjedhore. Sigurisht që nuk ka ndihmuar përpjekjet e integrimit të DFB-së”.

Në mënyrë të turpshme, Ozil dhe Gungodan pritet të emërohen në skuadrën paraprake të Gjermanisë për Kupën e Botës në Rusi.

Share Messenger

Më të lexuarat