Pas paralajmërimit se mund të vdes, ajo humbi 115 kg për një kohë të shkurtër (FOTO)

Share Messenger

Gruaja e cila u paralajmërua se mund të vdes në moshën 40 për shkak të peshës së saj, ka zbuluar se si ka humbur 11 kilogram duke mposhtur varësinë ndaj ushqimit të shpejtë.

Në peshën e saj, Eena Goofall, 29 nga Queensland të Australisë peshonte 184 kilogram dhe pothuajse gjithmonë hante ushqim nga McDonald’s dhe KFC.

Kur ishte në moshën 26 ajo u diagnostifikua me diabet të tipit 2 dhe apnea e gjumit, transmeton Indeksonline.

Duke folur për udhëtimin e saj për dobësim, ajo tha: “Nuk ishte se unë merrja vetëm një pjatë për një vakt, por merrja 3 plus patate të skuqura shtesë”.

“Unë thjesht nuk mund të ndalesha. Ishte një varësi”.

Goodall vendosi të transformojë mënyrën e jetesës së saj pasi mjeku i saj e paralajmërojë se do të vdiste në dhjetë vjet nëse nuk do të ndryshonte.

 “Unë nuk mund të lidhja as këpucët e mia- gjë këto që për krejt njerëzit e tjerë është shumë normale.

Në mënyrë që të fillonte humbjen e peshës, Goodall iu nënshtrua operacionit të mushkëve të stomakut, i cili e ndihmoi atë të humbte 69 kilogram. Ajo filloi ta mbaj ritmin e humbjes së peshës duke hequr dorë nga  ushqimi i shpejt dhe duke vendosur sfida të mëdha në fitnes.

Në një ditë mesatare, tani ajo ha një gojëmjaltë të gjelbër për mëngjes; Misër në kalli si një rosticeri në mes të mëngjesit; Një vezë të zier dhe perime të papërpunuara për drekë; Alga deti n paditë; Dhe salmon dhe sallatë të tymosur për darkë, ka shpjeguar ajo.

Share Messenger

Më të lexuarat