Merkel shumë e pikëlluar: Ata ishin duke u falur në xhaminë e tyre në menyrë paqësore

875 Shares Share Messenger

Kancelarja gjermane, Angela Merkel reagoi e pikëlluar pas sulmit në dy xhami në Christchurch në Zelandën e Re.

“Jam e pikëlluar bashkë me zelandezët dhe bashkëqytetarët e tyre, që në mënyrë paqësore po faleshin në xhamitë e tyre . Ne qëndrojmë krah për krah kundër një akti të tillë.

Pas sulmit në Zelandën e Re reagoi edhe ministri i Jashtëm gjerman, Heiko Maas. Ai u shpreh se “jemi thellësisht të tronditur në Christchurch.” Heiko Maas shkroi në tëitter se “nëse njerëzit humben jeten vetëm për shkak të fesë së tyre, ky është sulm kundër nesh të gjithëve. Jemi të bashkuar Qëndro e fortë Zelandë e Re!”

Share Messenger

Më të lexuarat