Mali i zi çmend Serbinë, zgjedh aleat të fuqishëm Shqiptarët

1809 Shares Share Messenger

Mali i zi cmend Serbinë, zgjedh aleat të fort shqiptarët. Milo Gjukanoviq, ka prishur çdo lidhje me Serbinë, madje ai i quan ata okupator dhe shkatërrues të shtetit malazez, shkruajn mediat serbe.

Presidenti malazez dhe ai shqiptar Milo Gjukanoviç dhe Ilir Meta ranë dakord në Podgoricë se epilogu i dialogut midis Beogradit dhe Prishtinës duhet të rezultojë në një zgjidhje që nuk do të rrezikojë stabilitetin e rajonit.

Sipas mediave serbe Gjukanoviq i bëri pritje të madhe presidentit shqiptar sikur ai të ishte babai i tij.

Presidentët malazezë dhe shqiptarë, Milo Gjukanoviç dhe Ilir Meta ranë dakord në Podgoricë se epilogu i dialogut midis Beogradit dhe Prishtinës duhet të rezultojë në një zgjidhje që nuk do të rrezikojë stabilitetin e rajonit. Meta tha se dialogu midis Beogradit dhe Prishtinës është shumë i rëndësishëm.

Kjo është e rëndësishme për të gjithë rajonin dhe procesin e integrimit të Ballkanit Perëndimor – tha Meta.

Meta pas bisedimeve me homologun e tij malazez Gjukanoviç tha se të dy vendet kanë të gjitha arsyet për të ndërtuar të ardhmen e tyre.

“Marrëdhëniet tona për shembull. Ne folëm për projekte të rëndësishme të të dy vendeve. Integrimi i mëtejshëm i shqiptarëve në Malin e Zi ishte një nga temat tona. Jam krenar për kontributin e shqiptarëve në Mal të Zi të cilët ishin të gatshëm të mbështesin integrimin euroatlantik të Malit të Zi”, tha Meta.

Ai theksoi se shqiptarët në Mal të Zi kontribuan në forcimin e paqes, sigurisë dhe stabilitetit./FishMedia/

Share Messenger

Më të lexuarat