Gjeneralët që shpëtuan Erdogan’in japin dorëheqje

Share Messenger

Dhjetë gjeneralë, përfshirë Komandantin e Forcave Speciale gjeneralin Zekai Aksakallı, një nga figurat kyçe që penguan një përpjekje për grusht shteti në korrik 2016, dhanë dorëheqjen pas emërimeve të reja.

Sipas raportit, emërimet e reja, të cilat u botuan në Gazetën Zyrtare të shtunën pas një takimi të Këshillit Suprem Ushtarak (YAŞ) në fillim të gushtit, kanë zbuluar një krizë në Forcat e Armatosura Turke (TSK), shkruan Fmimages.net

Gjenerali Aksakallı i cili u raportua se kishte ndryshuar fatin e përpjekjes së grushtit të shtetit duke urdhëruar Omer Halisdemir që nuk zbatoi urdherin për të vrarë Brig. Gjenerali Semih Terzi, kërkoi daljen në pension pas emërimit të tij si komandant i Trupave të Dytë. Sipas raportit, një total prej 10 gjeneralësh kërkuan të dalin në pension pas emërimeve të reja dhe shefi i shtabit të përgjithshëm ka tentuar të bindë gjeneralin Aksakallı të tërheqë kërkesën e tij për daljen në pension.

Aksakallı ka qenë gjithashtu në qendër të kritikave së bashku me Shefin e Shtabit të Përgjithshëm Gjeneral Hulusi Akar për takimin e tyre të diskutueshëm me shefin eAgjencinë Kombëtare të Inteligjencës (MİT) Aksakallı ka qenë gjithashtu në qendër të kritikës së bashku me Shefin e Shtabit të Përgjithshëm Gjeneral Hulusi Akar për takimin e tyre të diskutueshëm me shefin e Agjencisë Kombëtare të Inteligjencës (MİT) Hakan Fidan një ditë përpara përpjekjes së grushtit të shtetit.

Turgay Usanmaz, zyrtari koordinues për komandantin e forcave speciale dhe një nga të dyshuarit për tentativë grushti, tha gjatë një seance dëgjimore më 6 qershor se data e ceremonisë së diplomimit që normalisht do të zhvillohej në Komandën e Forcave Speciale më 15 korrik ishte ndryshuar papritur në 14 korrik.

Usanmaz tha pas ceremonisë së diplomimit, në darkën e organizuar në orën 20 dhe se gjenerali Akar mori Fidanin dhe u ul në një tavolinë tjetër.

“Kjo ishte diçka që nuk e kishim parë kurrë më parë. Këtë e them si dikush që mori pjesë në ceremonitë e mëparshme [të diplomimit]. Ata gjatë darkës  biseduan me njëri-tjetrin  për tre orë e gjysmë. Akar u largua në orën 23:30. Pastaj Zekai Pasha dhe kreu i MİT u larguan në zonën ku hetimet janë kryer për 30 deri në 40 minuta. Kjo gjithashtu tërhoqi vëmendjen tonë. Pas vizitës së mysafirëve, Zekai Pasha u largua në orën 00:30, “tha Usanmaz, duke shtuar se ai ishte i bindur se gjenerali Aksakallı kishte njohuri paraprake të përpjekjes së grushtit të shtetit.

Usanmaz tha gjithashtu se gjatë kohës që ishte nën paraburgim, ai ishte nënshtruar akteve të torturës dhe se ishte gjenerali Aksakallı i cili fillimisht filloi të kryente veprime të torturës ndaj tij.

Një tjetër i dyshuar për grusht shteti, Lt Enes Yilmaz, tha në një seancë të 2 marsit se Brig. Gjenerali Terzi, i cili u vra nga oficeri i paautorizuar Halisdemir, u ftua në Ankara nga Komandanti i Forcave Speciale gjeneralin Aksakallı.

Yılmaz tha se gjenerali Aksakallı duhet të dëshmoj në gjykatë.

Kolonel Fırat Alakuş, një tjetër i dyshuar për grusht shteti, tha në gjykatë në maj se ai mori një urdhër nga gjenerali Aksakallı në natën e 15 korrikut për t’u përgatitur për një sulm terrorist dhe nuk e kishte idenë më të vogël për grusht shtet.

Sipas raporteve zyrtare të mëparshme,  MIT-i ishte informuar rreth planit të grushtit të shtetit në ora 14:00 dhe Fidan ishte me Akar në selinë ushtarake deri në orën 20:30, gjysmë ore para se të fillonte përpjekja e dështuar e grushtit të shtetit.

Pavarësisht nga presidenti Rexhep Tajip Erdoan dhe kryeministri Binali Yıldırım duke shprehur shqetësimin e tyre për  Fidanin dhe Akarin për mosnjohjen e tyre për përpjekjen e grushtit të shtetit më 15 korrik dhe faktin që ata kishin mësuar planin e grushtit të shtetit gjashtë orë më herët, të dy mbajtën postet e tyre ndërsa mbi 150,000 njerëz nga institucionet shtetërore u pastruan dhe u burgosën nga qeveria pas përpjekjes së grushtit të shtetit.

Kreu i opozitës kryesore të Partisë Republikane Popullore (CHP) Kemal Kılıçdaroğlu e quan 15 korrikun një “përpjekje të kontrolluar grushti shtetit”. Kreu i CHP tha: “Një grusht shteti është grusht i kontrolluar kur dihet paraprakisht, nuk është parandaluar që të përdoret pastaj për qellimi politike”.

Share Messenger

Më të lexuarat