Futbolli bëri që e gjithë bota të flas fjalët më të mira për Kosovën

Share Messenger

Futbollistët e Anglisë u pritën si heronj në Kosovë, ku natyrisht nuk pati vend për racizëm.

Përkundrazi, “Tre Luanët” mbetën gojëhapur nga ngrohtësia që e gjetën në vendin tonë.

E jehonë të madhe kësaj eksperience të anglezëve u bënë edhe mediat më të mëdha botërore, një pjesë e mirë e të cilave kishin dërguar ekipe në Kosovë.

Këto media i dhanë lavde Kosovës për gjithçka që ndodhi këto ditë, para, gjatë dhe pas ndeshjes ndërmjet Përfaqësueses së Kosovës dhe Anglisë.

Madje, “Deutche Welle” shkroi se përballja në mes të Kosovës dhe Anglisë ishte më shumë se një ndeshje futbolli.

“20 vjet nga lufta e fundit në Kosovë, Anglia fitoi 4:0 në kualifikimet e Euro 2020 në Prishtinë. Ndeshja e futbollit ishte mjaft miqësore, por faturimi i saj mbulon ende problemet me të cilat përballet shteti i ri i Ballkanit”, ka shkruar mediumi gjerman.

Mediat britanike ndërkohë, që njihet prej më të fortave në botë, e kanë përmendur vazhdimisht mikpritjen që po iu bëhet anglezëve, por edhe çmimet e lira të produkteve.

Mediumet si BBC, The Sun, Daily Mail etj., këto ditë i kishin sytë kah Kosova.

Kosova e humbi në aspektin sportiv, 0:4, por fitoi shumë në aspektin shtetëror pasi imazhi i saj në sytë e botës ka nisur të përmirësohet përmes ngjarjeve të tilla sportive.

Share Messenger

Më të lexuarat