Deputeti evropian Kukan kritikon fort Mogherinin: Mos filozofoni shumë!

304 Shares Share Messenger

Deputeti i Parlamentit Evropian, Eduard Kukan, ka drejtuar sot kritika të forta në drejtim të Komisionit Evropian dhe EEAS-në[Institucioni që drejton Mogherinin, për çështjen e dialogut ndërmjet Kosovës dhe Serbisë.

Kukan ka thënë se këto dy institucione duhet të punojnë më shumë për bisedimet ndërmjet Kosovës dhe Serbisë.

‘Komisioni Evropian dhe EEAS duhet të punojnë më shumë të filozofojnë më pak, për sa i përket bisedimeve me Prishtinën”, është shprehur eurodeputeti.

Këto deklarata të eurodeputetit duket se vijnë pas rezistencës së Haradinajt për ta mbajtur në fuqi vendimin për taksën ndaj Serbisë, që BE-ja po kërkon të hiqet për të vazhduar më pas me dialogun Kosovë-Serbi.

Kukan sot gjithashtu ka kritikuar edhe Rumaninë, e cila do të kryesojë me presidencën e radhës së Bashkimit Evropian, pas synimeve të këtij shteti që të largojë nga agjenda Ballknain./FishMedia/

Share Messenger

Më të lexuarat